14 September 2020 - 18:16    Yazar: Mert Özaydın

YEME BOZUKLUĞU


Yeme bozuklukları en temelde davranışların aşırı sınırlandırılmaya çalışılması ya da hiç sınır konulmaması gibi iki ayrı uç noktalarda ele alınabilir. Burada kontrol edilemeyen duygu, düşünce ve davranışlar kendilerini farklı semptomlarla ortaya çıkartabileceği gibi yeme davranış ritüelleri ile de ortaya çıkartabilir.

Yeme bozukluklarında özellikle üzerinde durulması gereken nokta, yeme bozukluğu olan kişilerin, yaşamlarında zihinsel ya da duygusal problemlere yol açan ve onlara acı veren deneyimlerden uzaklaşmak için yemek yemeyi bir alternatif yol olarak benimsemeleridir. Kontrol kaybedildiğinde, kontrolü tekrar ele geçirebilmek adına yemek yemeyi tercih edebilirler.

Yeme bozukluğuna sahip kişilerde görülen yaygın belirtiler;

  • Kontrol edilemeyen tıkanırcasına yemek yemek
  • Beden algısı hakkında olumsuz inançlar
  • Uyku ve yemek düzeninde bozulma
  • Depresif duygulanım
  • Kendini çirkin/aşağılık hissetmek şeklinde sıralanabilir.

Belirtiler hakkında genelleme yapmak kolay değildir. Çünkü her psikolojik semptom herkeste görünmeyebilir, farklı tepkiler ortaya çıkabilir. Burada ortak kanı, kişilerin normal olmayan ve rahatsız edici bir yemek yeme düzenine sahip olmalarıdır.

Yeme bozukluğu olan bireyler, bu döngüyü kırmak için terapiye başvurabilirler. Bu süreçte kişiler kendileri hakkında bir çok bilgi sahibi olacaklardır. Sizi yemek yemeye bu derece güçlü iten tetikleyicilerin ne olduğunu, duygusal yeme ile sağlık için yeme arasındaki farkın ne olduğunu, olumsuz inanç ve düşüncelerden nasıl kurtulacağınızı ve kendinize dair olumsuz inançları kırarak kendinize karşı nasıl daha sevgi ve merhamet dolu yaklaşabileceğinizi öğrenebileceğiniz bir süreç kişilerin psikolojik ve fiziksel sağlıklarına kavuşması için en ideal tercihtir. Yeme bozuklukları konusunda destek almak için randevu talebinde bulunabilirsiniz.

 

Uzm. Psikolog Mert ÖZAYDIN

www.mertozaydin.com

www.molakademi.com

Kategoriler: Danışmanlık Psikoloji Ruhsal Bozukluklar Danışmanlık Spor Diyet Konuları Kişisel Gelişim
  • Paylaş:


Diğer Bloglar Tümünü Gör
Şirketler için Felsefe
10 August 2021 - 22:37
Şirketler için Felsefe
Yetişkinler için Felsefe
10 August 2021 - 22:31
Yetişkinler için Felsefe
Neden çocuklarla felsefe?
10 August 2021 - 22:30
Neden çocuklarla felsefe?
P4C Kazanımları Nelerdir?
10 August 2021 - 22:27
P4C Kazanımları Nelerdir?
MUCİZELERE İNANIN
23 May 2021 - 21:45
MUCİZELERE İNANIN
Öteki
22 May 2021 - 15:25
Öteki
Yaşamla Kucaklaşmak
22 May 2021 - 15:15
Yaşamla Kucaklaşmak
Yara
16 May 2021 - 16:29
Yara