22 Aralık 2020 - 00:43

Uzaktan Çalışma ile Tükenmişliği Önlemenin Basit Yolları


Salgın sürecinin başlaması ile beraber firma ve kurumlar çalışanların sağlığını korumak adına uzaktan çalışma sistemini uygulamaya başlamıştır. Bundan ötürü ülkemizde uzaktan çalışma oranı %70 oranlarına yaklaştı. Bu durum birçok kaygıyı beraberinde getirmeye başladı. Evde çalışma durumunun yaygın bir hal alması, günümüzde büyük Metropollerde çalışanların zaman ve enerjilerine büyük ölçüde avantaj sağladı. Ancak ebeveyn olan çalışanlara ise birtakım dezavantajları oldu. Evinde çocukları ile ilgilenen birçok ebeveyn bu durumdan biraz olumsuz etkilendi.

Yalnızlık Hissi oluştuğunda Uygulanması Gereken Aksiyon Planı

Uzaktan çalışma modelinde, genellikle hepimiz bütün günümüzü bilgisayar ve telefon başında geçirmekteyiz. İş yaptığımızda selamlaşıp tokalaştığımız ve aralarda konuşmuş olduğumuz kişiler ile temas kuramamaktayız. Bu durumun yaşanması insanların yalnız kalmasına sebep olabilmektedir. Tedbir amaçlı göz ardı edilmemesi gereken konulardan biri salgın sürecidir. Farklı grupların yaptığı farklı çalışmalar ile ulaşımın kolay olması, yalnız değilsiniz ve çevrenizdeki insanlar ile sadece temas kuramıyor ve vakit ayıramıyorsunuz. Sektörünüzdeki bireyler ile PRO aktif bağlar kurmak için ne yapmanız gerektiğiniz düşünmeniz gerekiyor. Çevrimiçi öğrenme etkinliklerinde, sosyal ağlar veya sanal katılmak için zaman ayırmalısınız. Bunun dışında çevrim içi çalışma klanlarını düşünebilirsiniz.

Motivasyon Azaldığı Zaman Uygulanması Gereken Aksiyon Planı

Her insan oluşturduğu birbirinden farklı olan iç ve dış motivasyon şekli vardır. Sizi motive eden şeyleri düşünmelisiniz. Bunu sorgulamalı, çalıştığınızda sizi en çok tatmin eden şey nedir? Düşünmeli, motivasyonunuzun en üst düzey olduğu anı düşünüp, sizi motive eden şeyin kaynağını bulup,  kendinize sorduğunuz sorular ile bu motivasyonu yakalayabilirsiniz. Bilmeniz gereken en önemli durumlardan biri motivasyonu düşünce bunu nasıl yükselteceğini bilen kişiler başarılı olan bireylerdir.  Güç içerisindeki kendi enerjinizi takip edip günlük tutma alışkanlığı edinebilirsiniz. Kendinizi daha enerjik daha coşkulu hissettiğiniz zamanlarda enerjinizi yükselten durumları gözlemleyebilirsiniz. Yürüyüş yaptığınız zamanlarda ve yaptığınız tüm aktivitelerde kendinizi gözlemleyerek, sizleri tatmin eden ve enerjinizi yükselten şeyler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. İç ve dış motivasyon kaynaklarınızı tam anlamıyla öğrendikten sonra bu durumu iş hayatınıza eklemelisiniz.

Günlük hedefleriniz için öncelik belirmemek önemlidir. Acil ve önemli olan işleri ayırmak için yazarak gününüzü planlamanız gerektiğini gözden geçirebilirsiniz. Odaklanmanızı kolaylaştıran yöntemler ile çalışmalarınızı yürütmeyi deneyebilirsiniz. Uzun ve kısa vadeli hedefleri gözlemlemek ve bunların gerçekleşmesini sağlamak için vizyon geliştirip hayal kurmak bize bu açıdan ciddi yararlar sunabilir. Bu yüzden gelecek için kısa ve uzun vadeli planlar belirleyerek kendinizi bu doğrultuda geliştirebilirsiniz. Plan ve hedeflerinizi bir kağıda yazın, hayalleriniz için bir harita yapıp harita üzerine hedeflerinizi maket ve küçük resimler ile belirtebilirsiniz.

Kategoriler: Diğer
  • Paylaş: