26 August 2020 - 14:27    Yazar: Uğur Gürel

Trafik Kazası Tazminatı Tutarları Nasıl Belirlenir ?


Tazminat hesaplama yapılırken aynı anda birçok durum değerlendirilir.

  • Mağdur sürücü vefat etmişse yaşı, aylık kazancı ve bakmakla yükümlü olduğu aile bireylerinin yaşı ve vefat edenle akrabalık dereceleri gibi faktörler belirlendikten sonra öngörülen ömürleri hesaba katılarak tazminat ödemesi tutarı belirlenir.
  • Vefat eden kişi yetişkin değil de bir çocuk ise ileride ailesine destek olabileceği ihtimali göz önünde bulundurulur. Aile bireylerinin, gelecekte çocuktan alabilecekleri maddi destekten mahrum kalma durumu da değerlendirilir. Bu hesaplamada aile bireylerinin yaşı önemli bir kriterdir.
  • Yaralanmalı trafik kazalarında yaralanma sebebiyle harcanacak giderler, geçici iş göremezlik hali, tedavi süresi gibi faktörler hesaba dâhil edilir. Uzvu kaybetme ve felç olma gibi kalıcı hasarlı trafik kazalarında kayıplarının çalışma hayatlarına ne derece engel olduğu, yakınlarının bu durumdan maddi anlamda ne kadar etkileneceği ve kalıcı zarara uğrayan mağdurun psikolojik sağlık kaybı da göz önüne alınarak trafik kaza tazminatı miktarı belirlenir. Söz konusu faktörler göz önünde bulundurulduğunda trafik kazalarındaki tazminatın 410.000 TL’ye kadar çıkması mümkündür.

Kategoriler: Hukuk
  • Paylaş: