22 October 2020 - 13:48    Yazar: Yücel Özel

Stok Video Ajansları ile ilgili genel bilgiler


Stok Video Ajansları ile ilgili genel bilgiler.

 

Stok Video üretimi ile ilgili hangi ajansların nasıl çalıştığına dair fikirlerimi aktarmak gerekirse.

En sık çalıştığım ajanslar 

-Shutterstock

-Pond5

-Adobe Stock

-Istock 

 

Stock video ihtiyacı dijital içerik pazarlamanın öneminin artmasıyla doğru orantılı bir şekilde artıyor. Fakat içerik üreticilerinde sayıları sürekli artıyor. O yüzden nitelikli içeriklere her zaman ihtiyacımız olduğunu söylemek zor değil.

 

Shutterstock

Shutterstock ile ilgili içerik üretici deneyimim ve fikilerim şöyle.  Shutterstock exclusive kullanıcı kavramını kullanmayan yaptığınız satışınıza göre sizleri fiyatlandıran bir sisteme sahip.Belli bir kazanç oranını geçtiğinizde görsellerinizden gelen yüzde yada fiyatlandırma artıyor. Bu herkes için geçerli standart bir model.  Yani Shutterstock’un içerik üreticilere yaklaşımı standart.

 

Istock

Istock ‘a gelecek olursak buradan iyi bir gelir elde etmek için exclusive üretici olmak şart.Çünkü Istock exclusive üyelerin kazançlarını yüksek tutarken exclusive olmayanlara çok az kazanç imkanı sunuyor.Videolarınızı www.espaws.com üzerinden yada deepmeta diye kendi yazılımı var onun üzerinden yükleyebiliyorsunuz.

 

Pond5

Pond5 ‘da aynı shutterstock gibi içerik üreticiyi ayırmıyor hatta yüklediğiniz videolara standart fiyatların dışında kendi belirlediğiniz fiyatlarada satabiliyorsunuz. Komisyon oranı sabit P  ne satarsanız yarısı sitenin yarısı sizin. Videoları hem ftp hemde site üzerinden yükleme imkanınız var.

 

Adobestock

Adobe bir süre önce Fotolia’yı satın alarak stock video ajanslarının arasında yerini aldı.Editoryal konusunda ve videodaki teknik kusurlar konusunda nispeten daha seçici davranıyorlar. Veya benzer içerikten fazla varsa kabul etmeyebiliyor. Yine kullanıcıyı exclusive veya değil gibi bir ayırdı yok. Fiyatları ise standart. Videoları FTP üzerinden yüklüyorsunuz.

 

Videohive

Videohive’da ise çok eskinden dosya yüklemek ve hazırlamak oldukça güç iken şimdi upload dahada kolaylaştı fakat dosya kabulu hala kolay değil. Çok farklı sebeplerden dosyalarınız ger dönebiliyor. 

 

Genel olarak benim çalıştığım ve deneyim edindiğim ve bildiğim popüler ajanslar bunlar. 

Eğer video ile giriş yapacaksanız istock’u bunların arasından eleyebilirsiniz. 

Nedenine gelince öncede belirttiğim gibi istock exclusive olmayan içerik üreticilerine çok daha az kazanç sunuyor.

Araştırma yapılırsa daha nispeten daha küçük ajanslarada ulaşılabilir.

Motion elements - ağırlıklı olarak uzak doğu görsellerinin satıldığı bir ajans

Storyblocks- Önceden herkesi kabul ediyordu fakat şuan kendi belirlediği ve seçtiği üreticiler ile çalışmayı tercih ediyor.

 

Video yükleme rahatlığı olarak en beğendiğim sitelerin başında Shutterstock ve POND5 geliyor. Kullanıcı arayüzü olarak toplu dosya işlemek ve bunu submit etmek nispeten daha rahat oluyor.

 

Bu çalışmaya yeni başlayacakların öncelikli  konuları en kolay üretebileceğiniz konulara odaklanmak. Her ne kadar dönemsel ihtiyaçlar özel günler belirleyici de olsa herşeye her zaman ihtiyaç duyulabiliyor. 

 

Eğer konu bulmakta zorlanıyorsanız ajansların en çok satan görsellerini inceleyip ilham alabilirsiniz. 

 

Kategoriler: Eğitim Tasarım Dijital Pazarlama
  • Paylaş:


Diğer Bloglar Tümünü Gör
Şirketler için Felsefe
10 August 2021 - 22:37
Şirketler için Felsefe
Yetişkinler için Felsefe
10 August 2021 - 22:31
Yetişkinler için Felsefe
Neden çocuklarla felsefe?
10 August 2021 - 22:30
Neden çocuklarla felsefe?
P4C Kazanımları Nelerdir?
10 August 2021 - 22:27
P4C Kazanımları Nelerdir?
MUCİZELERE İNANIN
23 May 2021 - 21:45
MUCİZELERE İNANIN
Öteki
22 May 2021 - 15:25
Öteki
Yaşamla Kucaklaşmak
22 May 2021 - 15:15
Yaşamla Kucaklaşmak
Yara
16 May 2021 - 16:29
Yara