06 August 2020 - 19:16    Yazar: Şafak Tozar

Pandemi Döneminde Markalar Ne Yapsın?


“Dünya her geçen gün değişiyor ve gelişiyor” cümlesi klasik bir cümleydi. Bu cümleyi o kadar çok duyduk ki etkisini tamamen yitirdi. Zaten teknolojik gelişmeler haricinde dünyanın değişimini ve gelişimini görebilmek pek mümkün olmadı. Fakat içinde bulunduğumuz şu günlerde dünya gerçekten değişiyor. Eski davranışlarımız gidiyor, yerine yenileri geliyor. Dünya değişiyor. Covid 19 ile birlikte gelen küresel kriz kimileri için fırsatlar doğururken kimileri için birer bataklık oluyor. Bu yazımızda Covid 19’un sosyal medyaya ve dolayısıyla şirketlere olan etkisinden bahsedeceğim.

Resmi verilere göre yaklaşık 16 milyon nüfusa sahip İstanbul şehrinde, karantina içerisinde yazıyorum bu yazıları. Pandemi hepimizi etkiledi. Şimdilerde herkes hiç olmadığı kadar evde vakit geçiriyor. Peki son zamanlarda evde yaşamaya devam ederken bizi en çok mutlu eden şeyler neymiş gelin birlikte bakalım:

  • İnternet bağlantısı (olmazsa olmaz),
  • Akıllı telefon,
  • Büyük bir televizyon,
  • Bilgisayar
  • Tablet (Tercihen)
  • Netflix
  • Un (ekmek yapmak için)

Eğer bu saydıklarıma ya da türevlerine sahipseniz kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Çünkü vakit geçirebilmek için kendinizi oyalayabilecek fırsatlarınız var demektir.

Dünya Ekonomisi Hiç Bu Kadar Zorlanmamıştı!

Sadece ülkemiz değil tüm Dünya oldukça büyük bir kriz ile boğuşuyor. Binlerce dükkan/mağaza kapalı. Kamu daireleri ve bankalar kısmi çalışıyor. Çoğu kobi elemanlarının maaşını ödemekte zorlanıyor ve işten çıkartmalar çığ gibi büyüyor. “Fırsatlar Ülkesi” Amerika’da bile işsizlik rekor düzeylere ulaştı. Devletler kobilere destek olması için paket üzerine paket açıklıyor…

Özetle tüm dünyada durum pek iç açıcı değil… Ülkemizde alınan önlemler ve sağlık sektörünün güçlü oluşu sebebiyle diğer Avrupa ülkelerinden daha iyi bir konumda olduğumuzu görebiliyoruz. Ama kobiler ve girişimciler pek iyi değil!

Türkiye’de Neler Oluyor?

Virüsün etkisini göstermesi ile birlikte ülkemizde de önlemler gittikçe arttı. Öncelikle tüm yurt dışı uçuşları durdurarak işe başladık. En büyük risk grubu olan yaşlılar ve çocuklar için sokağa çıkma yasağı getirildi. Ardından okullar kapatıldı. Toplu ibadete ara verildi. Şehirler arası yolculuklar kısıtlandı. Hafta sonları sokağa çıkma yasağı getirildi.

Markalar Ne Tepki Veriyor?

Duruma genel bir bakış attığımıza göre artık ana konumuza gelebiliriz. Alınan tedbirler hayatı normale döndürmeye yönelik olsa da markaları pek çok yönden olumsuz etkiliyor. Pekii markalar ne yapıyor ?

İş dünyasından toplam 3900 katılımcının cevaplarıyla oluşturulmuş oldukça doygun bir rapor var. Bu rapor pazarlamasyon.com tarafından oluşturulmuş. Merak edenler bu linkte tıklayarak rapora ulaşabilir.

Rapordaki en genel tablo ile başlayacak olursak, iş dünyasından katılımcıların g’sinin marka iletişimi faaliyetlerini durduğunu görebiliyoruz. Tabloyu daha da genele yayacak olursak, Türkiye’deki markaların yarısından fazlası iletişim faaliyetlerini durdurmuş durumda. Marka iletişim faaliyetlerini durdurmak demek, markaya mola vermekle neredeyse aynı şey. Yani kendinizi göstermekten vazgeçiyorsunuz. Bu zaten başlı başlına bir marka için felaket sayılabilir. (Uzun döneme yayılırsa.)

Tablonun olumlu tarafına bakacak olursak iki operasyonun büyümeye devam ettiğini görüyoruz. SEO & SEM ve Sosyal medya yatırımları bu dönemde bile devam ediyor. Bunun çok net olan bir sebebi var:

  • SEO & SEM ve Sosyal medya faaliyetleri diğer reklam alanlarına göre çok daha az maaliyetli ve etkili.

Bazı Markalar Bu Süreçten Güçlenerek Çıkacak

Mutlaka gözünüze çarpmıştır. Covid 19 etkisini arttırmaya başladıkça markalarında sosyal medya üzerindeki faaliyetleri artmaya başladı. Covid 19 üzerine pek çok paylaşım yapıldı, kampanya düzenlendi ve düzenlenmeye devam ediyor. Bazı markalar bu süreçten sonra bilinçaltımızda “yardımsever” , “dayanışmacı” olarak kalacak. Ve bunu başarabilenler çok daha fazla kazanacak.

Özellikle bu dönemde adını daha önce duymadığımız markaları da duymaya ve görmeye başladık. Televizyonda gördüğüm “21. yüzyılın savaş miğferi” sloganı aklımda kalan sloganlardan biri …

Kategoriler: Genel Konular
  • Paylaş:


Diğer Bloglar Tümünü Gör
Şirketler için Felsefe
10 August 2021 - 22:37
Şirketler için Felsefe
Yetişkinler için Felsefe
10 August 2021 - 22:31
Yetişkinler için Felsefe
Neden çocuklarla felsefe?
10 August 2021 - 22:30
Neden çocuklarla felsefe?
P4C Kazanımları Nelerdir?
10 August 2021 - 22:27
P4C Kazanımları Nelerdir?
MUCİZELERE İNANIN
23 May 2021 - 21:45
MUCİZELERE İNANIN
Öteki
22 May 2021 - 15:25
Öteki
Yaşamla Kucaklaşmak
22 May 2021 - 15:15
Yaşamla Kucaklaşmak
Yara
16 May 2021 - 16:29
Yara