09 December 2020 - 14:27    Yazar: İlayda Sezer

Pandemi Dönemi Çocuklara yaklaşımımız nasıl olmalı?


Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını sebebiyle hepimiz sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Sağlığımız konusundaki düşüncelerimiz ve belirsizlik durumu psikolojimizi olumsuz etkiliyor, kaygı ve korkularımızı tetikliyor. Biz bile bu kadar etkileniyorsak, bir yaşa kadar soyut kavramları anlamlandıramayan çocuklar virüs ve karantina hakkında ne düşünür? Peki bu dönemde çocuklara yaklaşımımız nasıl olmalı? 

 

    İlk dikkat etmemiz gereken nokta, hissettiğimiz yoğun kaygı ile çocukların üzerine fazla düşmekten, aşırı koruyucu kollayıcı, panik yaratıcı yaklaşımlardan uzak durmaktır. Çocuklara kaygı ve korkuların, önlem almamız için bizi korumaya çalışan beynimiz tarafından üretildiği anlaşılır bir dille anlatılabilir.  

 

   Virüs hakkında bilgi vermek durumu saklamamak önemlidir. Çocuğun karantina sürecindeki kaygısını anladığınızı belirtebilir yaşa uygun samimi bir sohbet havasında virüs hakkında bilgiler verebilirsiniz. Anne baba çocuğa rol model olmalı ve bu dönemde hep beraber dikkat etmeleri gereken hijyen koşulları konuşulmalı. Örneğin elimizi ne zaman ve nasıl yıkamamız gerektiğini gösterebilirsiniz.

 

    Güven duygusu, bir çocuk için bu dönemde çok gerekli. Dışarı çıkamayan, okuluna gidemeyen bir çocuk doğal olarak güvende olmadığını hissedebilir. Birlikte çeşitli etkinlikler yaparak ortaya somut ürünlerin konması, çocukların kendilerini ifade edebilmesine ve duygularını yansıtabilmesine yardımcı olur. Resim çizmek, oyun hamuru oynamak, hikayeler anlatmak, ailece oyunlar oynamak hem iyi hissettirecek hem de iletişimi kuvvetlendirecektir. 

 

   Sosyal medya ve televizyonda pek çok çarpıtılmış ve korku yaratan haberlerle karşı karşıyayız. Biz bile bu haberlerden aşırı etkilenip kaygılanıyorsak, bir çocuk ne hisseder? Bu sebeple çocukların yanında haber takibi büyük bir dikkatle yapılmalı, televizyon ve sosyal medya kullanımına dikkat edilmelidir. 

 

    Pandemi döneminde ister istemez günlük hayat akışımız değişti. Rutinlerin bozulması çocukların ruhsal, sosyal, akademik, motor, zihinsel gelişimlerini sekteye uğratıyor. Belli saatlerde okula gitmeye, oyun oynamaya alışmış bir çocuk için bu düzenin bozulmuş olması epey zor. Bu yüzden uyku,  yemek,  teknoloji  kullanımı,  oyun  oynama  ve  ders saatlerini mümkün olduğunca sabit tutmalı, belli rutinler korunmalıdır. Bu düzene 20-30 dk gevşeme egzersizleri ekleyerek çocukların zinde kalmasını sağlayabilirsiniz.

 

   Bizi ve tüm dünyayı etkileyen salgın bizim seçimimiz değil fakat pandemi sürecini nasıl geçireceğimiz bizim seçimimiz. Bu noktalara dikkat etmek çocukların ruh sağlığını korumak adına önemli adımlardır.

Kategoriler: Psikoloji
  • Paylaş:


Diğer Bloglar Tümünü Gör
Şirketler için Felsefe
10 August 2021 - 22:37
Şirketler için Felsefe
Yetişkinler için Felsefe
10 August 2021 - 22:31
Yetişkinler için Felsefe
Neden çocuklarla felsefe?
10 August 2021 - 22:30
Neden çocuklarla felsefe?
P4C Kazanımları Nelerdir?
10 August 2021 - 22:27
P4C Kazanımları Nelerdir?
MUCİZELERE İNANIN
23 May 2021 - 21:45
MUCİZELERE İNANIN
Öteki
22 May 2021 - 15:25
Öteki
Yaşamla Kucaklaşmak
22 May 2021 - 15:15
Yaşamla Kucaklaşmak
Yara
16 May 2021 - 16:29
Yara