30 May 2021 - 23:35    Yazar: Süleyman Taner Koç

Öğrenilmiş çaresizlik hayatınıza engel olmasın


Öğretmen sınıfı ikiye böldü ve her bir gruba 3 anagram verdi. Anagramda harfler, farklı bir kelime oluşturmak için yeniden düzenlenir. Her bir anagramı çözmek için kendinize 5 saniye vermelisiniz, ancak 5 saniye sonra çözemezseniz endişelenmeyin, bir sonraki kelimeye geçin.

Birinci gruba 3 anagram verildi:

1.ŞİRKLET

2.TEKLIRTES

3.MASİEN   

 

Öğretmen diğer gruba ilk gruptan farklı anagramlar verdi. Bir süre sonra öğretmen soruyu çözmeyi kimler başardı diye sınıfa sordu, ikinci grupta olanlar sorularını çözmüşlerdi, birinci gruptakiler çözememişlerdi.

İkinci gruba verilen anagramlar:

1. BİLEBLE

2.İRŞEH

3. MAISEN şeklindeydi.

 

Hemen ikinci anagram listesinin çok daha kolay olduğunu görebilirsiniz. BİLEBLE, LEBLEBİ olarak yeniden düzenlenebilir, İRŞEH, ŞEHİR ve MAİSEN, SİNEMA haline getirilebilir. Ayrıca her iki listedeki son kelimenin aynı olduğunu göreceksiniz.

Mesele şu ki, listenizdeki ilk iki kelime aslında çözülemeyen anagramlardı. ŞİRKLET ve TEKLIRTES i başka bir kelime olacak şekilde yeniden düzenleyemezsiniz. Bu sınıfta olsaydınız, odanın böyle iki gruba ayrıldığını bilemezdiniz. Öğretmen, insanlardan her kelimeyi çözer çözmez ellerini kaldırmalarını ister, böylece her kelimeden sonra çok fazla elin kalktığını görürdünüz, ancak anagramlara herhangi bir çözüm göremezdiniz. Bu durumda Kendinizi anagramlarda iyi değilmiş gibi hissetmeye başlarsınız ve beyniniz temelde bu görevden vazgeçer.

İlginç olan, üçüncü kelime olan MAİSEN in her iki listede de aynı olması ve çözülebilir bir anagram olmasıdır. Bununla birlikte, birinci gruptaki hiç kimsenin MAİSEN anagramını çözemediği, ikinci gruptaki herkesin ise 5 saniye bitmeden ellerini kaldırdığıdır.

İlk iki anagramı doğru alan öğrenciler üçüncü anagramı kolaylıkla çözmeyi başardılar. İlk iki anagramı çözemeyen öğrenciler üçüncü anagramı da çözemediler.

Bu oyunun ilginç olmasının nedeni, "Öğrenilmiş Çaresizlik" adlı bir olguyu ortaya çıkarmasıdır. Bir görevle erkenden mücadele ederseniz, özellikle de sizinle aynı odadaki diğer insanlar onunla mücadele etmiyorsa, başarısızlık gibi hissetmeye başlarsınız. İlk iki başarısız girişiminizi içselleştirmeye başlarsınız ve iç diyaloğunuz "Bu konuda iyi değilim. Ben yapamam! " olur.

Bu deney sadece birkaç dakika sürüyor, ancak öğrenilmiş çaresizlik hep sürüyor. Bu deney erken dönemde herhangi bir başarı yaşamazsa, insan beyninin işlerden ne kadar çabuk vazgeçeceğini gösterir.

İş bulmayla ilgili kötü bir deneyim yaşadıysanız, bunun iyi olmadığınız için olduğunu düşünmeyin. Çoğu zaman, ilk deneyimlerinizde bir şeyi iyi yapmadıysanız, bu sizin hatanız değildir. Bu konuda uzman biri size yardımcı olabilir. Tekrar denediğinizde başarabilirsiniz. O yüzden pes etmeyin. Tekrar deneyin ve öğrenilmiş çaresizlik tuzağına düşmeyin!

Kategoriler: Danışmanlık Kişisel Gelişim
  • Paylaş:


Diğer Bloglar Tümünü Gör
Şirketler için Felsefe
10 August 2021 - 22:37
Şirketler için Felsefe
Yetişkinler için Felsefe
10 August 2021 - 22:31
Yetişkinler için Felsefe
Neden çocuklarla felsefe?
10 August 2021 - 22:30
Neden çocuklarla felsefe?
P4C Kazanımları Nelerdir?
10 August 2021 - 22:27
P4C Kazanımları Nelerdir?
MUCİZELERE İNANIN
23 May 2021 - 21:45
MUCİZELERE İNANIN
Öteki
22 May 2021 - 15:25
Öteki
Yaşamla Kucaklaşmak
22 May 2021 - 15:15
Yaşamla Kucaklaşmak
Yara
16 May 2021 - 16:29
Yara
Sevginin Sıcaklığı
16 May 2021 - 14:28
Sevginin Sıcaklığı