22 March 2021 - 17:13    Yazar: S├╝leyman Taner Ko├ž

Koca Bebekler


Koca bebekler, ailesinin yan─▒nda onlar─▒n bak─▒m─▒ ile ya┼čayan i┼čsiz geçlerdir. Üzücü ama ülkemizde bu durumda olan gençlerin say─▒s─▒ bir hayli fazla. Ailelerin ekonomik durumu iyi oldu─ču için i┼č bulamayan evlatlar─▒ onlar─▒n yan─▒nda ya┼čamaya devam ediyor. Aileler de i┼č bulman─▒n mümkün olmad─▒─č─▒n─▒ dü┼čündü─čü için evlatlar─▒n─▒ zorlam─▒yor. Gençler de biraz bilgi eksikli─činden biraz da konfor alan─▒ndan ç─▒kmak istemedi─činden bu ┼čekilde ya┼čamaya devam ediyor ve bundan kurtulmak için de çabalam─▒yor. Hem aile hem genç, bunu kabullenmi┼č durumda.

Türkiye ─░statistik Kurumu'nun resmî sitesinde yer alan verilere göre, 2019 y─▒l─▒ itibari ile üniversite mezunu i┼čsiz say─▒s─▒ 1 milyon 123 bin. Türkiye’de ne çal─▒┼čan ne de okuyan 6 milyon gencin kay─▒p nesil olarak yeti┼čti─či vurguland─▒. Türkiye’de her 100 üniversite mezunundan 26’s─▒ i┼čsiz. Bu oran nüfus art─▒┼č─▒, üniversite mezunu art─▒┼č─▒ ve i┼č alanlar─▒n─▒n daralmas─▒yla birlikte katlanarak yükseliyor. Söz konusu kay─▒p gençlerin önemli bir bölümü i┼č bulma umudunu yitirdi─či için i┼č aramay─▒ b─▒rakm─▒┼č durumda. Her ne kadar bu durumu mevcut ┼čartlar yarat─▒yor diye dü┼čünülse de bu bir kader de─čil, ki┼či isterse bu durumu de─či┼čtirebilir. Bu durumu de─či┼čtirmek, uygun bir i┼č bulmak ve para kazan─▒p kendi ya┼čam─▒n─▒ sürdürmek mümkündür.

Önceleri ailenin yan─▒nda ya┼čamak cazip gelebilir, ne de olsa ekmek elden su gölden, hayat güzel. Fakat ilerleyen dönemde sana bakacak kimse kalmayacakt─▒r. Ailenden kalan üç be┼č kuru┼č para da k─▒sa zamanda bitecektir. Haz─▒ra da─č dayanmaz derler, bu durumda olup da çok zor günler ya┼čayanlar─▒ etraf─▒n─▒zda görebilirsiniz. Bugün harekete geçip emekli oluncaya kadar geçiminizi sa─člayacak bir i┼če girmek en ba┼čta kendiniz sonras─▒nda da aileniz için yapaca─č─▒n─▒z en faydal─▒ ┼čeydir.

Harekete geç, bugün konfor alan─▒ gibi gözüken ancak yar─▒n seni zorda b─▒rakacak olan bu durumdan kurtul. Hiçbir ┼čey için geç de─čil. Yapabilece─čin çok ┼čey var ve yapabilirsin.

Kategoriler: Dan─▒┼čmanl─▒k
  • Payla┼č: