İlişkilerde Bağımlılık

Yazar Emir Tufan Çaykuş
Tarih 05 Eylül 2020 - 23:27
Kategori Eğitim,Danışmanlık,Psikoloji,Ruhsal Bozukluklar

  • Defalarca ayrıldık ama olmadı kopamadık!
  • Beni aldatsa da zarar verse de ondan vazgeçemiyorum!
  • Onsuz olmuyor!


Sizde, partnerinizde ya da çevrenizdeki ilişkilerde bu şekilde duygu ve davranışlar görüyorsanız bağımlılıktan söz etmek mümkündür. Ne yazık ki bu şekilde devam eden ilişkiler sağlıksız bir örüntüde devam eder ve bireyleri bitmek bilmez bir mutsuzluk döngüsüne mahkûm eder.
Aklınızda bağlılık ve bağımlılık ile ilgili bir karışıklık olabilir. Kısaca özetlemek gerekirse ilişkilerde genellikle beklenilen; partnerine duygusal olarak sadık, yakın, zor zamanlarında yanında olma gibi ruh sağlığını olumlu etkileyen davranışlar gösterme bağlılık olarak tanımlanabilirken bağımlılık ise bunun tersi bir durumdur.
Bağımlı insanlar kendinden güçlü gördükleri insanların isteklerini kendi duygu, düşünce ve ilkelerine taban tabana zıt olsa dahi kabul edip yapmaya çalışırlar. Bu davranışları karşısındaki kişiye/partnerine kendini beğendirebilmek, bağlı kalabilmek ve onun sevgisini, ilgisini, desteğini almak için yaparlar. Bu şekilde sahte bir hayat yaşarlar. Bu örüntüyü sergileyen çiftler sağlıksız olsa dahi ilişkilerini ömür boyu devam ettirebilme potansiyeline sahiptirler. Fakat elinde sonunda bu durum çiftler arasında tartışmalara sebebiyet verecektir.
İlişkilerin sağlıklı bir şekilde başlaması ve devam edebilmesi için partnerlerin önce kendilerini tanımaları gerekir. Kendini tanıyan ve kabul eden bireylerin ilişkilerde daha mutlu ve başarılı oldukları kanıtlanmıştır.

İlişkilerde bağımlılıktan kurtulmak için önemli birkaç adım:

  1. Değişim için istekli olun
  2. Çevrenizden destek alın
  3. Uzman desteğine başvurun
  4. Başarabileceğinize inanın
  5. Değişim için sabırlı olun

Detaylı bilgi ve randevu için;
Dr. Emir Tufan Çaykuş