Helvetica Neden Bu Kadar Popüler?

Yazar Şafak Tozar
Tarih 06 Ağustos 2020 - 19:05
Kategori Grafik Tasarım

Font dünyasının kralı, vazgeçilemeyen yazı karakteri Helvetica… Afişlerde, logolarda, kitap kapaklarında ve her yerde Helvetica! Peki ama neden ?

Helvetica, 1957 yılından bu güne kadar kullanılan en popüler yazı karakteridir. Farklı posterlerde, ilanlarda, logolarda tasarımın her alanında helvetica fontunu görmek mümkün.  Bende pek çok logo tasarımımda bu fontu kullandım ve eminim sizde kullanmak isteyeceksiniz. Peki, tipografik açıdan bakacak olursak bu fontu bu kadar önemli  yapan şey nedir ?

Neden Helvetica?

Çünkü Helvetica, tipografide olması gereken bütün unsurları karşılışıyor. En başta, okunaklı bir font. Zaten tipografide en önemli şeylerden biri, okuma kolaylığınız. Okuma hızınızı etkileyen en önemli faktörlerden birisi, gözünüzün bir harften diğer harfe geçiş hızıdır. Tabii bu hızı sağlayabilmek için yazı karakterlerinin basit ve anlaşılır olması gerekmektedir. Helvetica bu basitliği ve sadeliği sonuna kadar sağladığı için oldukça popülerdir.

Gelin ufak bir deneme yapalım…

Aşağıdaki görsele bir göz atın. Her iki paragrafta da aynı şeyler yazıyor. Her ikisini okurken, gözlerinizin bir sonraki harfe geçiş hızını kontrol etmeye çalışın. Bakalım hangisini daha hızlı okuyacaksınız.

Tasarımda “sadelik” her şeydir.

Tekrar ifade etmem gerekirse, Helvetica’yı bu kadar özel yapan ana unsur sadeliği ve kolay okunabilir olmasıdır. Bu sebepten dolayı ortaya çıktığı 1957 yılından beri Helvetica fontu devletler arası yazışmalarda, panolarda, afişlerde, kitap kapak tasarımlarında ve daha pek çok yerde kullanılmaktadır.