14 September 2020 - 14:36    Yazar: Muhammet Ali Eser

Eski sevgiliden kalanlarla yaşamak


Yüzleşin. Evet ,onun en sevdiği dizinin fragmanını tekrar gördünüz .Bu tarz durumlarda zihniniz hep en güzel anılarınızı ,hislerinizi hatırlatır size.O noktayı fark edin ve kontrolü tekrar ele alın. Gerçekçi yaklaşmak için çabalayın. "Evet, bu diziyi çok seviyordu.İzlerken çok güzel vakit geçirmiştik.Ama bu ilişkiye dair sevmediğim ve beni mutsuz eden şeyler de vardı. Mutlu olduğum kadar mutsuz olduğum anlarda vardı. Hatta belki de mutlu hissetmediğim anların sayısı çok daha fazlaydı." Böylece geçmiş ilişkinize bir peri masalı gibi değil de çok daha gerçekçi yaklaşmış olacaksınız. Aynı zamanda o hislerden kaçmadığınız için her aklınıza geldiğinde acınız daha da azalacak.

 İlişki sonrasında çok da içinize sinmeyen insanlarla ,sırf daha fazla acı çekmemek için "öylesine" konuşup geçici ilişkiler yaşıyorsanız bu uzun vadede iyi bir strateji değildir.Çünkü acı çekmeniz gerekiyorsa ,bir ilişkinin ,bir kaybın ardından yas tutmanız gerekiyorsa bunu yapmalısınız. Siz bu durumla yüzleşmeye cesaret edene kadar hep o acı orada duracak.

Değişiklik yapın.Hep aynı rutini korumak daha fazla hatırlamanıza sebep olur.Belirli rutinleri değiştirmek sadece anılardan uzaklaşmak için değil ,yeni şeyler denemek için de güzel bir fırsat. Başka şeyler,başka diziler,başka kokular keşfedebilirsiniz.Zamanla kendinizin keşfettiği başka şeylerden de zevk aldığınızı fark edeceksiniz.Bu iyileşme işaretidir ama yine de kendinize zaman tanıyın .Bir anda olmaz.Çünkü bazen bütün yollar ona çıkar.Her şey onu anımsatır.Siz ne kadar hayata devam etmeye çalışsanızda ,eski ilişkinizi unutmak için çabalasanızda ansızın en ufak bir şey;geçtiğiniz bir sokak ,önceden izlediğiniz bir dizi,bir koku alır sizi tekrar o anlara götürür. Çevrenizdekiler"Aman boşver çok daha iyisini bulursun ,kaybeden o oldu"diye teselli etmeye çalışabilir.Fakat bu teselliler genelde pek de işe yaramaz .Hatıralar güçlüdür ,başa çıkmak zordur.Ayrılık acısı hayatta yaşaması en zor  şeylerden birisi,hala bir şeyler hissetmek bu acıyı daha da yoğunlaştırır.Sadece hissetmek değil,zamanın getirdiği alışkanlık,bağlılık,bir daha böyle şeyler yaşayabilecek miyim sorusu,yalnızlık korkusu hepsiyle beraber ayrılıklar zordur. Eski sevgiliden ,ilişkilerden kalan hatıralar altında ezilmeden ,nasıl başa çıkabiliriz bunu konuştuk .Daha önceden bu hissi deneyimlediniz mi ,nasıl başa çıktınız ?

Kategoriler: Danışmanlık Psikoloji Ruhsal Bozukluklar
  • Paylaş:


Diğer Bloglar Tümünü Gör
Şirketler için Felsefe
10 August 2021 - 22:37
Şirketler için Felsefe
Yetişkinler için Felsefe
10 August 2021 - 22:31
Yetişkinler için Felsefe
Neden çocuklarla felsefe?
10 August 2021 - 22:30
Neden çocuklarla felsefe?
P4C Kazanımları Nelerdir?
10 August 2021 - 22:27
P4C Kazanımları Nelerdir?
MUCİZELERE İNANIN
23 May 2021 - 21:45
MUCİZELERE İNANIN
Öteki
22 May 2021 - 15:25
Öteki
Yaşamla Kucaklaşmak
22 May 2021 - 15:15
Yaşamla Kucaklaşmak
Yara
16 May 2021 - 16:29
Yara