24 September 2020 - 10:38    Yazar: Murat Kayaoğlu

DOĞUM ÇATLAK TEDAVİSİ


Gebelikte görülen en sık deri değişiklikleri doğum çatlakları adı verilen stria gravidarumdur.

Hamilelikte çatlaklar ne zaman başlar ?

Genelikle gebeliğin 6-7. Aylarında karında, kalçada, meme, bacaklar, ve koltuk altında ortaya çıkabilir.

Doğum çatlakları başlangıçta parlak kırmızı veya mor şeritler olarak başlar zamanla rengini kaybedip soluk düzgün olmayan çizgiler haline gelir. Gebelikte çatlak, kaşıntı karın cildi yapısında bozulma ve estetik açıdan sorunlar oluşturup benlik saygısında azalmaya yol açabilir.

Hamilelikte çatlak neden olur ?

Sebebi tam olarak bilinmemekle beraber gebelikte salgılanan çeşitli hormonların ciltteki kollajen üzerine gevşetici etkisi olması ve karın duvarında gebeliğe bağlı gerginli doğum çatlakları sebebi olarak düşünülmektedir.

Doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer ?

Cilt çatlaklarının kendi kendine geçmesi mümkün değildir fakat bazı durumlarda çatlağın oluşum şekli göz önüne alınarak değerlendirildiğinde etkisinin azaldığını gördüğümüz durumlar mevcuttur. Örneğin ergenlik veya gebelik döneminde oluşan çatlakların etkisinin azalması pek görülen bir durum değilken;  çeşitli ilaçların kullanımıyla meydana gelen deri çatlaklarının etkisinin azaldığı, izlerin düzelme eğilimine girdiği görülebilmektedir

Doğum sonrası çatlak kremi veya yağı kullanımı etkili mi ?

Doğum çatlakları oluşmasını önlemek için kullanılan birçok aromaterapik, esansiyel ya da ticari kremler ile masaj uyguladıkları bilinmektedir ancak bu yöntemler ve yöntemlerin etkinliği konusunda çelişkili sonuçlar mevcuttur. Yapılan bazı çalışmalarda vazelin, kakao yağı, badem yağı gibi topikal nemlendirici ve yumuşatıcıları kullananan kadınlarda da doğum sonrası çatlaklar oluşmuştur. Doğum çatlak kremi veya yağı doğum sonrasından ziyade gebelik esnasında erken başlanırsa kısmen etkili olabilir, ama bu durum genetik sebeplerden dolayı herkeste aynı etkiyi yapmayabilir.

doğum çatlakları, lazerle çatlak tedavisi ile etkili şeklide olur

doğum çatlakları, lazerle çatlak tedavisi ile etkili şekilde olur

Lazerle çatlak tedavisi avantajları var mı ?

Çatlak tedavileri için kullanılan lazer sistemi fraksiyonel lazer sistemidir. Fraksiyonel lazer sisteminin avantajı hem çatlakları tedavi etmekte hemde deriyi sıkılaştırma özelliği mevcuttur. Bununla birlikte deriyi yenileme özelliği ve yeni kollajen üretimini uyardığı için cilt sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Doğum çatlakları tedavsinde lazer teknolojisi etkili şekilde kullanılmaktadır. Doğum çatlakları büyüklüğüne ve yaygınlığına göre lazerle çatlak tedavisi en az 2 seans olarak öngörülmektedir. Lazerle çatlak tedavisi yaptıranlar, çatlak kremi veya çatlak yağı kullananlara göre daha etkili ve kesin sonuç elde etmektedirler. Lazerle çatlak tedavisi fiyat , doğum çatlakları yaygınlığı ve şiddetine göre değişmektedir ve muayene sonrası değerlendirilip karar verilecek bir durumdur.

Kategoriler: Genel Konular
  • Paylaş:


Diğer Bloglar Tümünü Gör
Şirketler için Felsefe
10 August 2021 - 22:37
Şirketler için Felsefe
Yetişkinler için Felsefe
10 August 2021 - 22:31
Yetişkinler için Felsefe
Neden çocuklarla felsefe?
10 August 2021 - 22:30
Neden çocuklarla felsefe?
P4C Kazanımları Nelerdir?
10 August 2021 - 22:27
P4C Kazanımları Nelerdir?
MUCİZELERE İNANIN
23 May 2021 - 21:45
MUCİZELERE İNANIN
Öteki
22 May 2021 - 15:25
Öteki
Yaşamla Kucaklaşmak
22 May 2021 - 15:15
Yaşamla Kucaklaşmak
Yara
16 May 2021 - 16:29
Yara