06 September 2020 - 17:48    Yazar: Emir Tufan Çaykuş

Çocuklarda Mastürbasyon


Çocuklar ellerini, kollarını, bacaklarını tanıdıkları gibi cinsel organlarını da belirli yaşlarda tanımaya başlarlar. 3-3.5 yaş arasında çocuklar cinsel kimlik kazanımını yoğun olarak yaşarlar ve cinsel organlarını dolayısıyla haz alma bölgelerini tanımaya başlamalarıyla mastürbasyon davranışını göstermeye başlarlar. Bu dönemde çocuklar kendi cinsel organlarını merak ettikleri kadar karşı cinsin cinsel organlarını da merak ederler. Mastürbasyon davranışı abartılı olarak sergilendiği durumlarda bir davranış bozukluğu olarak ele alınmaktadır ve erken çözümlenemediği durumlarda ciddi problemlere sebep olmaktadır.

Çocuğunuz; cinsel organıyla tekrar eden (ileri-geri ya da dairesel) hareketler yapıyorsa, dikkatini çevreden koparıp kendine döndürüyorsa, hareketleri esnasında terliyorsa ve uyarılarınızı fark etmiyor ya da duymuyorsa, mastürbasyon yapıyor anlamına gelmektedir.

Çocuğunuzun mastürbasyon yaptığını fark ettiğinizde; onu engellemeye, dikkatini dağıtmaya ya da ona kızmaya çalışmayın. Bu davranış çocuğunuzun içe dönük yapısını güçlendirebilir ve mastürbasyona saplantılı bağlanmasına neden olabilir. Böyle bir durumda o an ne yapıyorsanız çocuğunuzun bu davranışını görmemiş gibi devam edin ve çocuğunuzun davranışını bitirmesini bekleyin. Kısacası, tepkisiz kalın, müdahale etmeyin, yargılamayın, eleştirmeyin ve davranışını sorgulamayın.
Yapacağınız en önemli şey; bu davranışı hangi ortamlarda ve hangi sıklıkta gösterdiğini not etmek olacaktır. Ayrıca çocuğunuzun ruhsal ve fiziksel ihtiyaçlarını yeterince karşılayıp karşılamadığınızı ve sizin cinsel birlikteliğinize şahit olup olmadığını not edin. Davranış bir süre sonra geçmek yerine devam ediyorsa ve abartılı bir hal almaya başladıysa bir uzman desteği almanız gerekmektedir.

Detaylı bilgi ve randevu için;
Dr. Emir Tufan Çaykuş

Kategoriler: Eğitim Danışmanlık Psikoloji Ruhsal Bozukluklar
  • Paylaş:


Diğer Bloglar Tümünü Gör
Şirketler için Felsefe
10 August 2021 - 22:37
Şirketler için Felsefe
Yetişkinler için Felsefe
10 August 2021 - 22:31
Yetişkinler için Felsefe
Neden çocuklarla felsefe?
10 August 2021 - 22:30
Neden çocuklarla felsefe?
P4C Kazanımları Nelerdir?
10 August 2021 - 22:27
P4C Kazanımları Nelerdir?
MUCİZELERE İNANIN
23 May 2021 - 21:45
MUCİZELERE İNANIN
Öteki
22 May 2021 - 15:25
Öteki
Yaşamla Kucaklaşmak
22 May 2021 - 15:15
Yaşamla Kucaklaşmak
Yara
16 May 2021 - 16:29
Yara