06 September 2020 - 17:51    Yazar: Emir Tufan Çaykuş

Çocuklarda İnatlaşma ve Ağlama Krizleri


Çocukların aileleriyle en çok inatlaştığı dönem 2-3 yaş arasıdır. Özellikle parkta, alışveriş merkezlerinde ailesiyle inatlaşıp ağlama krizlerine giren, bağıran veya kendini yere atan çocukları çok sık gözlemleyebilirsiniz. Çocuklar özellikle bu hareketlerini toplum içinde yaparak ailelerini zor durumda bırakırlar ve sonuçta istediklerini yaptırırlar. Böyle bir sorun yaşıyorsanız yapacağınız en önemli şey tutarlı olmaktır. 0-6 yaş özellikle çocuklarınızın kişilik gelişimleri için önemli bir yaş aralığıdır. Bu dönemde istediklerini ağlayarak elde eden çocuklar ileride de bu davranışlarını geliştirecek ve kişiliklerinin bir parçası haline getireceklerdir.


Çocukların inatlaşma ve ağlama nöbetlerini önlemek için öncelikle çocuğun bu davranışları göstererek istediklerini elde edemeyeceğini yaşayarak öğrenmesi gerekiyor. Çocuklarının bu davranışlarını engelleyemeyen anne babalar için kimi zaman açılan “Anne baba eğitimleri” veya “Tutarlı Davranış Programı” gibi kurslar etkili olabilmekte.

  • Şiddet, ceza gibi yöntemlerin çocuğunuzdaki olumsuz davranışları daha çok pekiştireceği ve gelişimini olumsuz yönde etkileyeceğini unutmayın.
  • Çocuğunuzla bebeklik döneminden itibaren güvenli bir bağ kurun, onu dinleyin ve davranışlarını disipline ederken tutarlı olmaya özen gösterin.

Detaylı bilgi ve randevu için;
Dr. Emir Tufan Çaykuş

Kategoriler: Eğitim Danışmanlık Psikoloji Ruhsal Bozukluklar
  • Paylaş: