Cinsellikte Doğru Bilinen Yanlışlar

Yazar Emir Tufan Çaykuş
Tarih 05 Eylül 2020 - 23:08
Kategori Eğitim,Danışmanlık,Psikoloji,Ruhsal Bozukluklar

Cinsel ilişkilerde en büyük sorun abartılı ve yanlış bilgilerle çiftlerin kendisini kandırmasıdır. Sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam için doğru bilgiler çok önemlidir.

 

  • Cinsel ilişkide penis boyundan daha çok partnerinize nasıl yaklaştığınız ve hangi bölgeyi uyardığınız önemlidir. Minimum 4-5 cm penis uzunluğu ilişkide uyarımlar için yeterlidir.
  • Cinsel ilişkilerde ereksiyon (sertleşme) sonrasında boşalma olması durumunda penisin sertliğini kaybetmesi normaldir. Bu süre ve tekrar ilişkiye hazır olma durumu kişiden kişiye değişebilir.
  • Erken boşalma genellikle psikolojik sebeplerden ortaya çıkar (biyolojik sebepler için doktor kontrolü şarttır). Normal bir cinsellikte ilk boşalma 8-15 dk arasındadır. Erken boşalma için 3 dk veya daha az bir süreden bahsedilir. Psikoterapilerle çözümlenebilen bir durumdur.
  • Erkekler daima cinsel ilişkiye hazır değildir. Kadınlarda olduğu gibi olumsuz durumlar, yorgunluk, hastalık gibi durumlardan olumsuz etkilenebilirler. Aşırı baskı erkeklerde erken boşalma veya sertleşme sorunların oluşmasına sebep olabilir.
  • Cinsel yaşantılarda iniş ve çıkışların olması normaldir. “Haftada 5’ten az olması anormaldir” gibi ölçütler doğru değildir. Duruma göre değişkenlik gösterebilir.
  • Cinsel ilişkiden sadece erkekler zevk almaz, kadınlarında cinselliği düşünmesi, istemesi ve keyif alması gayet normaldir.
  • İlişki öncesi erkeğin ereksiyon olamaması partnerini beğenmediği veya sevmediği anlamına gelmez. Psikolojik veya biyolojik kökenli sorunların bir belirtisi olabilir.
  • Hamileyken ve doğum sonrasında cinsel isteklerinin azaldığı ve cinsel hayatın bittiği inancı yanlıştır. Hormonal değişimler nedeniyle istek azalması görülmesine rağmen bu durum kısa sürelidir.

Cinsel hayat çiftlerin sevgi göstergesi değildir. Birbirini çok seven çiftlerinde kötü bir cinsel hayatı olabilir. Bunun önlenmesi ve düzeltilebilmesi terapiler aracılığıyla sağlanabilir.

Dr.Emir Tufan ÇAYKUŞ