01 February 2021 - 13:50    Yazar: Süleyman Taner Koç

Bütün mesele gerçekten ne kadar istediğin


Hepimiz yaşadık, bir Üniversiteye gir ve mezun ol, neden? O zamanki amacımız en azından Üniversite mezunu olmak, tabii arka planda üniversite mezunu olursak iş bulma şansımız da daha yüksek olacak diye düşünüyoruz. Üniversiteye girdiğimizde ve devamında üniversite hayatımız boyunca genel olarak okul bitince nasıl bir işte çalışacağımızı düşünmeyiz. Keşke düşünsek ve kendimizi bunun için hazırlasak.

Üniversiteler akademik çalışma yapılan yerler, yani üniversite size akademik eğitim veriyor ve üniversitede öğretim üyesi olacakmışsınız gibi eğitiyor. Aldığınız derslerin çok azı gerçek hayatta işinizi yaparken kullanacağınız bilgiyi size veriyor. Bunun yanında üniversite size iş hayatında çok işinize yarayacak bir disiplin veriyor, bir problemle karşılaştığınızda nasıl çözeceğinizi, aradığınız bir bilgiye nasıl ulaşacağınızı ve bilgilerinize yeni bilgiler ekleyebilmek için gerekli altyapıyı kazandırıyor.

Üniversitedeyken, okul bitince nasıl bir işte çalışacağınızı araştırırsanız ve yapmayı düşündüğünüz işe karar verirseniz, derslerinizi ona göre ayarlayıp kendinizi bir miktar daha yapmayı planladığınız işe uygun bir eğitim almaya yönlendirebilirsiniz.

Üniversiteye girerken veya üniversitedeyken okul bitince nasıl bir işte çalışacağınızı düşünmediniz, okul bitti ve mezun oldunuz, iş aramaya başladınız ama iş bulamıyorsunuz. Maalesef Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde özellikle bizim gibi ülkelerde üniversite mezunu olup da iş bulamayan çok insan var. Önlerindeki en büyük engel iş tecrübesi, şirketler yeni mezunları iş tecrübesi olmadığı için işe almıyorlar. Peki tecrübesi olmayanlar işe nasıl giriyor? Evet iyi tahmin ettiniz büyük çoğunluğu torpille veya birilerinin tanıdığı olduğu için, az olan bu fırsatlar onlara veriliyor.

Ancak torpili olmayan veya birinin tanıdığı olmayan birçok tecrübesiz yeni mezun da iş bulabiliyor. Peki onlar nasıl iş buluyor? Öncelikle nasıl bir işte çalışacağına karar vermiş. Kendisine uygun olan ve yapmak istediği işi belirlemiş, bu iş için aranan nitelikleri tespit etmiş, bu nitelikleri kazanmak için gerekenleri yapmış ve hedeflediği işi, nitelikleri sayesinde bulmuş.

Mesele çok basit, şirketler pozisyona uygun nitelikteki insanları arıyor, hangi bölümden mezun olduğunuzun önemi yok, sizin nitelikleriniz de pozisyona uygunsa yeni mezun olsanız da iş bulabilirsiniz.

Kategoriler: Danışmanlık
  • Paylaş:


Diğer Bloglar Tümünü Gör
Şirketler için Felsefe
10 August 2021 - 22:37
Şirketler için Felsefe
Yetişkinler için Felsefe
10 August 2021 - 22:31
Yetişkinler için Felsefe
Neden çocuklarla felsefe?
10 August 2021 - 22:30
Neden çocuklarla felsefe?
P4C Kazanımları Nelerdir?
10 August 2021 - 22:27
P4C Kazanımları Nelerdir?
MUCİZELERE İNANIN
23 May 2021 - 21:45
MUCİZELERE İNANIN
Öteki
22 May 2021 - 15:25
Öteki
Yaşamla Kucaklaşmak
22 May 2021 - 15:15
Yaşamla Kucaklaşmak
Yara
16 May 2021 - 16:29
Yara