Boşanma & Ayrılma

Yazar Emir Tufan Çaykuş
Tarih 17 Eylül 2020 - 00:09
Kategori Eğitim,Danışmanlık,Psikoloji,Ruhsal Bozukluklar

Evlenmek ve birlikte olmaya karar vermek kadar boşanma ve ayrılmada binlerce insanın verdiği bir karardır. Ayrılışın ve son veriş biriciktir ve kendine özel bir hikayesi vardır.

Evli çiftlerde ayrılık sadece resmi bir belgeyle olmaz bu kimi zaman varsa çocukları koruyabilmek, ekonomik nedenler veya ailelerimiz ne der korkusuyla aynı evin için iki yabancı gibi yaşamaya da dönebilir. Bunun tersi bir durumda ise boşanma resmen gerçekleşse bile duygusal olarak boşanamayan çiftler de vardır. Bu çiftler alışkanlıklar ya da bağımlı kişilik özellikleri nedeniyle , takıntılı düşüncelerin yönettiği ilişkilerini kolay kolay bitirememektedir.

İlişkinin başlaması ve istikrarının sağlanması; sevgi, sorumluluk, özveri ve anlayış isteyen zor bir iştir. Unutulmamalıdır ki her ne kadar çift de olsanız karşınızdaki bir birey ve o bireyin de kendine özgü duygu ve düşünceleri var. Fakat asıl zor olan her yol denendikten sonra elinizde net bir çözüm yolu yoksa, bitme sinyallerini doğru okuyup, vakti geldiğinde saygılı bir şekilde ilişkiyi bitirebilmektedir.

Çoğu zaman birikmiş hikayelerin fazlalığı, çiftlerin kendi farklı açılarından meseleye bakma ısrarı , ilişkilerin sağlıklı bir şekilde bitmesi önünde en büyük engel oluyor. Oysa kişilerin kendi bireyselliklerini biraz sancılı da olsa keşfedip kabullenmeleri, hatalı ve işlevsel olmayan düşünceleriyle yüzleşebilmeleri, sorun yaratan durumu veya iki tarafada zarar veren ilişkiyi kısa zamanda bitirmelerini sağlayabilir.

Çiftlerin bitirilmiş bir ilişki içinde hala var olmaya devam etmeye çalışmaları birbirlerinin hayatlarına ipotek koymaları anlamına gelir ki; bu da o ilişki içindeki hiç kimsenin yararına olmamaktadır. İlişkinin kalitesi çok da bozulmadan ayrılabilme ya da sağlıklı ayrışabilme için bu doğrultuda zaman harcayıp gerekiyorsa bir uzman yardımı ile duygusal olarak hırpalanmadan ilişkiyi bitirebilmek herkes için en doğrusudur.

Detaylı bilgi ve randevu için;
Dr. Emir Tufan Çaykuş