17 September 2020 - 00:09    Yazar: Emir Tufan Çaykuş

Boşanma & Ayrılma


Evlenmek ve birlikte olmaya karar vermek kadar boşanma ve ayrılmada binlerce insanın verdiği bir karardır. Ayrılışın ve son veriş biriciktir ve kendine özel bir hikayesi vardır.

Evli çiftlerde ayrılık sadece resmi bir belgeyle olmaz bu kimi zaman varsa çocukları koruyabilmek, ekonomik nedenler veya ailelerimiz ne der korkusuyla aynı evin için iki yabancı gibi yaşamaya da dönebilir. Bunun tersi bir durumda ise boşanma resmen gerçekleşse bile duygusal olarak boşanamayan çiftler de vardır. Bu çiftler alışkanlıklar ya da bağımlı kişilik özellikleri nedeniyle , takıntılı düşüncelerin yönettiği ilişkilerini kolay kolay bitirememektedir.

İlişkinin başlaması ve istikrarının sağlanması; sevgi, sorumluluk, özveri ve anlayış isteyen zor bir iştir. Unutulmamalıdır ki her ne kadar çift de olsanız karşınızdaki bir birey ve o bireyin de kendine özgü duygu ve düşünceleri var. Fakat asıl zor olan her yol denendikten sonra elinizde net bir çözüm yolu yoksa, bitme sinyallerini doğru okuyup, vakti geldiğinde saygılı bir şekilde ilişkiyi bitirebilmektedir.

Çoğu zaman birikmiş hikayelerin fazlalığı, çiftlerin kendi farklı açılarından meseleye bakma ısrarı , ilişkilerin sağlıklı bir şekilde bitmesi önünde en büyük engel oluyor. Oysa kişilerin kendi bireyselliklerini biraz sancılı da olsa keşfedip kabullenmeleri, hatalı ve işlevsel olmayan düşünceleriyle yüzleşebilmeleri, sorun yaratan durumu veya iki tarafada zarar veren ilişkiyi kısa zamanda bitirmelerini sağlayabilir.

Çiftlerin bitirilmiş bir ilişki içinde hala var olmaya devam etmeye çalışmaları birbirlerinin hayatlarına ipotek koymaları anlamına gelir ki; bu da o ilişki içindeki hiç kimsenin yararına olmamaktadır. İlişkinin kalitesi çok da bozulmadan ayrılabilme ya da sağlıklı ayrışabilme için bu doğrultuda zaman harcayıp gerekiyorsa bir uzman yardımı ile duygusal olarak hırpalanmadan ilişkiyi bitirebilmek herkes için en doğrusudur.

Detaylı bilgi ve randevu için;
Dr. Emir Tufan Çaykuş

Kategoriler: Eğitim Danışmanlık Psikoloji Ruhsal Bozukluklar
  • Paylaş:


Diğer Bloglar Tümünü Gör
Şirketler için Felsefe
10 August 2021 - 22:37
Şirketler için Felsefe
Yetişkinler için Felsefe
10 August 2021 - 22:31
Yetişkinler için Felsefe
Neden çocuklarla felsefe?
10 August 2021 - 22:30
Neden çocuklarla felsefe?
P4C Kazanımları Nelerdir?
10 August 2021 - 22:27
P4C Kazanımları Nelerdir?
MUCİZELERE İNANIN
23 May 2021 - 21:45
MUCİZELERE İNANIN
Öteki
22 May 2021 - 15:25
Öteki
Yaşamla Kucaklaşmak
22 May 2021 - 15:15
Yaşamla Kucaklaşmak
Yara
16 May 2021 - 16:29
Yara