05 September 2020 - 23:02    Yazar: Emir Tufan Çaykuş

Boşanm Çocukları Nasıl Etkiler?


Suçluluk: Anne-babası boşanan çocuklarda ortaya çıkan ilk duygudur. Çocukta “benim yüzümden ayrıldılar” düşüncesi belirgindir. Bu durum çocukta büyüyünce çok büyük duygusal sorunlar olarak ortaya çıkmaktadır.
Korku: Anne-babalarının ayrılmasından sonra neredeyse bütün çocuklar korkuya kapılırlar. Bu korkular; birlikte yaşadıkları ebeveynin onları da bir gün terk edebileceği, giden ebeveynin onu sevmeyeceğinden korkmaları gibidir.
Öfke: Anne-babasının ayrılmasına her çocuk farklı tepki verebilir. Bu durumda yaş ve cinsiyet ön plandadır. Erkek çocuklar bu tepkiyi kavga ederek, okulda tepki çekerek ya da eşyalara zarar vererek gösterebilir. Kız çocuklarda ise içe kapanma ve duygusal tavırlar gösterme gibi davranışlar ortaya çıkabilir.

Üzüntü: Çocukların en fazla gösterdikleri tepki ise, üzüntüdür. Ağlamak, üzgün durmak, yalnız kalmayı istemek, az konuşmak, düşmanca davranmak, sürekli hayal aleminde yaşamak, eski alışkanlıklarını terk etmek gibi davranışlar da bu üzüntünün bir yansımasıdır.

Barışma Arzusu: Ailesi boşanmış çocuklar anne babalarının tekrar barışacağı ümidi ile yaşayabilir. Tekrar barışma ümidi yoksa ebeveynler çocuğa anlayabileceği şekilde bir araya gelme şanslarının “kesinlikle” olmadığını anlatmalıdır.

Yemek Yeme Sorunları: çocuklarında sıklıkla rastlanılan bir sorundur. Çok fazla yemek yiyip bunları geri çıkarma, çok az yemek yeme, odalarında yemek biriktirmek gibi. Bu durumlarda aileler mutlaka çocukla ilgilenmeli ve nedenlerini araştırmalıdır.

Uyku sorunları: Çocuklar, korku ve üzüntülerine bağlı olarak uyku problemleri yaşayabilirler. Kendi yataklarında yatmama, uyumak istememe, kabus görerek uyanma gibi birtakım problemler yaşarlar.

Gerileme: Boşanmaya gösterilen tipik gerileme davranışları; parmak emme, yatağa işeme, anne-babaya vurma, onlara tutku ile bağlanma, değişik konularda tutturmalar, eskiden sevilen bir oyuncağa yeniden dönme ve bağlanma gibidir.
 

Dr. Emir Tufan Çaykuş

Kategoriler: Danışmanlık Psikoloji Ruhsal Bozukluklar
  • Paylaş:


Diğer Bloglar Tümünü Gör
Şirketler için Felsefe
10 August 2021 - 22:37
Şirketler için Felsefe
Yetişkinler için Felsefe
10 August 2021 - 22:31
Yetişkinler için Felsefe
Neden çocuklarla felsefe?
10 August 2021 - 22:30
Neden çocuklarla felsefe?
P4C Kazanımları Nelerdir?
10 August 2021 - 22:27
P4C Kazanımları Nelerdir?
MUCİZELERE İNANIN
23 May 2021 - 21:45
MUCİZELERE İNANIN
Öteki
22 May 2021 - 15:25
Öteki
Yaşamla Kucaklaşmak
22 May 2021 - 15:15
Yaşamla Kucaklaşmak
Yara
16 May 2021 - 16:29
Yara