16 January 2021 - 10:51    Yazar: Süleyman Taner Koç

Bilgi Teknolojileri sektöründe aranan meslekler


Bugün Bilgi Teknolojileri sektörünün birçok alanında yetişmiş eleman sıkıntısı vardır.

Çok acıdır ki, bir yanda üniversite mezunu birçok genç iş bulamıyorken diğer yanda Bilgi Teknolojilerinde  birçok alanda yetişmiş eleman bulunamıyor.

Bazı alanlarda eleman bulunamamasının nedeni üniversitelerde bu alanlar için eleman yetiştiren bölümlerin olmamasıdır. Üniversiteler akademik çalışmaların yapıldığı kuruluşlardır. Üniversiteyi bitirenlerin piyasada nasıl bir işte çalışacağı üniversitelerin pek de umurunda değildir. Hukuk, Tıp, Mühendislik gibi belli başlı bazı bölümler dışındaki birçok bölümden mezun olan gençlerin piyasada ne tür bir işte çalışabileceği belli değildir. Günümüzde sadece bazı özel üniversiteler fark yaratmak adına mezunlarını piyasanın ihtiyacına göre yetiştirmek üzere çalışmalar yapmakta ve buna göre yapılanmaktadırlar.

Bilgi teknolojilerindeki meslekleri 3 bölümde toplayabiliriz:

1- Günümüzde Türkiyede bilinen ve geçerli olan meslekler:

İş analisti, Bilgisayar Mühendisi, Bilgisayar Programcısı, Yazılım Mühendisi, Yazılım Uzmanı, Uygulama Programcısı, Sistem Programcısı, Web programcısı, Web Tasarım Uzmanı, Sistem Analisti, Sistem Yöneticisi, Veritabanı Yöneticisi, Sistem Destek Mühendisi, Network Mühendisi, Operasyon Uzmanı, PC Teknisyeni.

2- Günümüzde Türkiyede az bilinen ve geçerli olan meslekler:

Proje Yöneticisi, Ürün Yöneticisi, Program Yöneticisi, Yazılım Test Mühendisi/Uzmanı, Kalite Güvence Uzmanı, Sistem Admini, Unix Admini, Bilgi Güvenliği Uzmanı, Java Programcısı, Oracle DBA (DataBaseAdmin), Information Security Manager, Delivery Manager, Change Management Analyst, Change Management Manager, Release and Deployment Manager, Service Management Manager, Service Management Analyst, Incident Management Manager, Incident Management Analyst, Configuration Management Analyst, Configuration Management Manager, IT Operations Manager, IT Operations Analyst, Data Scientist, Data Analyst, Machine Learning Developer.

3- Günümüzde Türkiyede henüz duyulmaya başlayan ve ihtiyaç duyulacak olan meslekler:

Performans Mühendisi, Yazılım Test Mimarı, Web Mimarı, Quality Assurance Engineer, Infrastructure Analyst, Information Architect, Asset Management Manager, Asset Management Analyst, Service Level Agreement Manager, Availability Manager, Demand Manager, Capacity Manager, Requirements Engineer.

Peki bu mesleklere nasıl sahip olabiliriz derseniz, öncelikle Bilgi Teknolojileri ile ilişkili bir bölümden mezun olmanız iyi olur. Bu meslekler için gerekli altyapıyı ancak böyle bir bölümü bitirerek kazanabilirsiniz. Daha sonra bu alanlarda yüksek lisans yapmak veya bu alanlarda eğitim veren özel firmalardan eğitim ve sertifika almak, sizlere bu mesleklerle ilgili kapıları açmaya yetecektir.

Bilgi Teknolojileri ile ilişkili bir bölümden mezun değilseniz bile yine de bu mesleklerden birine kendinizi hazırlamanız mümkündür.

Önemli olan istemek, hedef koymak ve bu hedefe nasıl ulaşacağını bilmek ve bu hedefe ulaşacak stratejiyi uygulayabilmektir.

Unutmayın her şey sizin elinizde.

 

Kategoriler: Danışmanlık Danışmanlık
  • Paylaş:


Diğer Bloglar Tümünü Gör
Şirketler için Felsefe
10 August 2021 - 22:37
Şirketler için Felsefe
Yetişkinler için Felsefe
10 August 2021 - 22:31
Yetişkinler için Felsefe
Neden çocuklarla felsefe?
10 August 2021 - 22:30
Neden çocuklarla felsefe?
P4C Kazanımları Nelerdir?
10 August 2021 - 22:27
P4C Kazanımları Nelerdir?
MUCİZELERE İNANIN
23 May 2021 - 21:45
MUCİZELERE İNANIN
Öteki
22 May 2021 - 15:25
Öteki
Yaşamla Kucaklaşmak
22 May 2021 - 15:15
Yaşamla Kucaklaşmak
Yara
16 May 2021 - 16:29
Yara