05 September 2020 - 23:17    Yazar: Emir Tufan Çaykuş

Aile İçi Tartışmalarda Çocuk


 

En çok merak edilen “çocuğum kaç yaşında kavgalardan etkilenir” oluyor. Bu soruya net bir şekilde cevap vermek gerekişe doğum öncesinden başlayarak ergenlik ve yetişkinlik dönemi dahil olmak üzere çocuklarınız gerginlik ve huzursuzluk veren tartışmalarınızdan etkilenir.
Burada önemli olan tartışmalarınızın ne kadar sürdüğü, nasıl yaşandığı ve ne sıklıkla olduğudur. Çocuklarınız aynı evin içerisinde siz sessiz olsanızda, çok bilinen bir dizi de geçtiği gibi “mutfakta” yaşansa da çocuğunuz bunu anlar. Tartışmalarınız şiddet, hakaret içermiyor; tartışmalarınızın sonunda çözüm üretiliyor ve birbirinizi sevdiğinizi belirten davranışlar gösteriyorsanız bu çocuğunuz için zararlı değil tam tersi yararlı bir durumdur. Bu çocuğunuza aile içerisinde tartışmaların olabileceğini fakat çözüm bulunabileceğini göstererek çocuğunuzun gelecekteki ilişkilerinde gerçekçi algılar oluşturmasını destekler. Hakaret, şiddet ve birbirini kötüler nitelikte tartışmalara yol açan tartışmalara tanık olan çocuklar kendilerine suç bulacak ve “bu benim yüzümden oldu” algısını çocuğa yaşatacaktır.
Huzursuz bir ortamda büyüyen çocuk; düşük okul başarısı, yalnız kalma isteği, saldırgan davranışlar ve kişilik çatışmaları gösterecektir. Aynı zamanda sosyal ilişkilerinde başarısızlığı her yaş seviyesinde hissedecektir. Ergenlik döneminde ise; evden kaçma, suça yatkınlık ve madde bağımlılığı gibi olumsuz durumlara daha yatkın olacaktır. Şiddet ortamında büyüyen çocukların ileride şiddetin uygulayıcısı ya da kurbanı olmaya yatkın olacağı da önemli bir noktadır.
Çocuğunuz tartışmalarınıza sahit oldu ise yapacağınız ilk adım çocuğunuza “aslında annen/baban beni üzmek istemedi, o iyi niyetli bir insan, fakat bu davranışı beni üzdü” gibi bir cümleyle durumu ifade etmek ve birbirinizi sevdiğinizi bu durumun çözülebileceğini ona hissettirmenizdir.

Detaylı bilgi ve randevu için;
DR. Emir Tufan Çaykuş

Kategoriler: Eğitim Danışmanlık Psikoloji Ruhsal Bozukluklar
  • Paylaş:


Diğer Bloglar Tümünü Gör
Şirketler için Felsefe
10 August 2021 - 22:37
Şirketler için Felsefe
Yetişkinler için Felsefe
10 August 2021 - 22:31
Yetişkinler için Felsefe
Neden çocuklarla felsefe?
10 August 2021 - 22:30
Neden çocuklarla felsefe?
P4C Kazanımları Nelerdir?
10 August 2021 - 22:27
P4C Kazanımları Nelerdir?
MUCİZELERE İNANIN
23 May 2021 - 21:45
MUCİZELERE İNANIN
Öteki
22 May 2021 - 15:25
Öteki
Yaşamla Kucaklaşmak
22 May 2021 - 15:15
Yaşamla Kucaklaşmak
Yara
16 May 2021 - 16:29
Yara