15 March 2021 - 18:09    Yazar: Orkan Orgun

A'dan Z'ye Marka Kurma Rehberi


─░┼č kurmak oldukça basitle┼čti. Teknolojik çözümler daha kullan─▒c─▒ dostu, Instagram sayesinde kitlelere ula┼čabilmek daha olas─▒. Herkesin bir yaz─▒l─▒mc─▒, tekstilci, foto─črafç─▒ veya influencer tan─▒d─▒─č─▒ var. Gerçekten de sürekli yeni bir markan─▒n ortaya ç─▒kt─▒─č─▒n─▒ görüyorum. Ama i┼čler heveslenildi─či kadar kolay oluyor mu?

Markala┼čma, strateji geli┼čtirme, e-ticaret hakk─▒nda ara┼čt─▒rma yapmak bu hayattaki en büyük zevklerimden biri. (Yarg─▒lamay─▒n, böyle bir hobi edinmi┼čim, yapacak bir ┼čey yok). Ara┼čt─▒r─▒p ho┼čuma giden ┼čeyleri kendi giri┼čimlerimde deneme imkan─▒m oldu─ču için ┼čansl─▒yd─▒m. Kurucusu oldu─čum Iamnotbasic, dünya çap─▒nda bir ba┼čar─▒ hikayesi olmasa bile, bana yedi y─▒ll─▒k ciddi bir tecrübe verdi ve belli bir bilinirli─či var. Bu nedenle marka kurma iste─či olan birilerinden mutlaka her hafta soru geliyor.

Zaman─▒m─▒n daha fazlas─▒n─▒ kendi markas─▒n─▒ kurmak isteyenlere yard─▒mc─▒ olmaya ay─▒rmak istiyorum. Bu yaz─▒daki amac─▒m; yol gösterici bir rehber olu┼čturmak. Bu yola girmemesi gereken ki┼čilerin de hevesini k─▒rmak. E─čer ki bir farkl─▒ bir tat yaratm─▒yorsa, kimsenin aç─▒kças─▒ yeni bir marka görmeye ihtiyac─▒ yok.

As─▒l amaç kendini iyi hissettirmek, kendine statü vermek ise, o ki┼či kurmamal─▒. As─▒l amaç h─▒zl─▒ para kazanmak ise o ki┼či de kurmamal─▒.

Tek ki┼či yapacaksa yaln─▒z bir yol. Çok ki┼či yapacaksa gürültülü bir yol. Her iki durumda da riski büyük. Maddi riskinin yan─▒ s─▒ra ili┼čkilerin de bozulma riski var. Süper dostlar kanl─▒ b─▒çakl─▒ olur. Ama ba┼čar─▒ya ula┼č─▒rsa tatmini de büyük, ödülü de. Belki de her ┼čeye de─čer.

Markan─▒n dijitalden do─čaca─č─▒n─▒ dü┼čünerek -günümüzde aksi dü┼čünülmemeli- dijital pazarlama, IT, üretim, e-ticaret operasyonu, mü┼čteri ili┼čkileri, finans/muhasebe konular─▒na hakim olmak veya onlar─▒ bölü┼čecek ekip olu┼čturmak laz─▒m. ─░┼č ekip i┼či. Finansmana eri┼čim imkan─▒ olmal─▒. Rica minnet bir yere kadar gidiyor, finansman önemli.

Kurdu─čunuz marka insanlar─▒n hayat─▒na bir de─čer katm─▒yorsa, bir ┼čeyleri farkl─▒ yorumlam─▒yorsa ömrü k─▒sa olacakt─▒r. Garanti edebilirim, on y─▒ld─▒r ┼čahit oluyorum. Ürün kalabal─▒─č─▒ var, fark─▒n─▒z olsun. Bu yaz─▒y─▒ Türkiye için yazd─▒─č─▒m için bu konudaki dü┼čüncelerimi bu kadarda tutuyorum. Amerika ve ─░ngiltere’de art─▒k çok daha farkl─▒ ┼čeyler konu┼čuluyor. Farkl─▒ jenerasyonlar─▒n markalardan beklentileri, self actualization, self-expression, kültürel normlar vesaireye girmiyorum. Bizim bu konuda da y─▒llar gerisinden gelmemiz ve rekabetin daha az olmas─▒ sebebiyle bu konular ba┼čka bir yaz─▒m─▒n konusu olur.

Ö─črenmeye inan─▒yorum. Bu yola girecekseniz sizin de ö─črenmeye inanman─▒z─▒ öneririm. Bütün bilgi bedava olarak internette yer al─▒yor. Kendini geli┼čtirmeyen ┼čirketini de geli┼čtiremez. Rakipleri, sektörü sürekli takip edin. Ben Feedly kullan─▒yorum. Günlük olarak takip etti─čim tüm sitelerin, ki┼čilerin postlar─▒ oraya dü┼čüyor.

┼×imdi, s─▒f─▒r noktas─▒ndan itibaren ad─▒m ad─▒m ne yapmak gerekti─čine geçelim. Rehberim daha çok fiziksel ürünlerin sat─▒┼č─▒na yönelik. ─░lk maddeler çok basic gelebilir, öyleyse a┼ča─č─▒ya do─čru kayd─▒r─▒n.

1- ┼×irket kurulumu

Bir mali mü┼čavir ile ┼čah─▒s, limited ya da anonim ┼čirket kurulacak. Mal satmak için ┼čirket gerekli, fatura kesmeniz gerekli. Aksi durum vergi kaçakç─▒l─▒─č─▒. Gelir-gideri takip için bir ön muhasebe program─▒ kullan─▒l─▒r. Banka hesab─▒ ba─član─▒r. E-faturaya ba┼čvurulur. ─░nternetten sat─▒┼č için sanal posa ba┼čvurulur. Her ay mali mü┼čavir ve ön muhasebe yaz─▒l─▒m ücretinin yan─▒ s─▒ra KDV, muhtasar, üç ayda bir gelir vergisi ödemeniz olur.

KDV= Satt─▒─č─▒n─▒z mal ve hizmetlerin KDV’si — Ald─▒─č─▒n─▒z mal ve hizmetlerin KDV’si
Gelir vergisi = (Sat─▒┼člar — Giderler)*%22 güncel oran
K─▒sa sürede kar etmezseniz ikisinde de sadece damga vergisi ödersiniz.
Muhtasar = Ofis ve çal─▒┼čan giderlerinin vergisi
SGK = Çal─▒┼čan─▒n─▒z varsa kar┼č─▒n─▒za ç─▒kar.

2- Marka ad─▒

Kolay okunan, ak─▒lda kal─▒c─▒ olmas─▒ tavsiyem. Yani. Tescilli olmad─▒─č─▒na dikkat edin lütfen. “Babe” falan yapmay─▒n bence. Hemen tescil masraf─▒na girmeye gerek yok, “bu i┼č olacak” dedi─činizde de tescili alabilirsiniz. Ayn─▒ isimle alan ad─▒n─▒n .com olmas─▒ en makbulü, .co vb. de olur.

2- Üretim

Ben tekstil alan─▒nda tecrübeliyim ama genelde de benzer durumlar söz konusu. Ço─ču üretici sizinle çal─▒┼čmak istemez. Hakl─▒d─▒r da. Üretim s─▒k─▒nt─▒l─▒ i┼č. E─čer i┼č ak─▒┼č─▒ uygun de─čilse, küçük adetlerde üretim yapmak i┼čine gelmez. Bir ┼čeylerin ters gitme ihtimali her zaman var. Ona b─▒rakaca─č─▒n─▒z ku┼č kadar kâr, u─čra┼č─▒na de─čmez. Büyüyece─činize inanmas─▒ laz─▒m ki yard─▒mc─▒ olsun. Ya da orta─č─▒n─▒z olsun. Buraya da dikkat, mantalite çat─▒┼čmas─▒ ihtimali çok fazla. Ülkede bu kadar üretim gücü olmas─▒na ra─čmen do─čru düzgün marka ç─▒kmamas─▒n─▒n bir sebebi var.

Ürünlerinize 13 haneli EAN barkodu almak ┼čart de─čil ama farkl─▒ yerlerde satarken, listelerken i┼činize yar─▒yor. Masraf─▒na girecekseniz GS1'den alabilirsiniz.

Fiyatland─▒rma ile ilgili birkaç noktaya de─činmek istiyorum. Üretim maliyetleri ço─ču zaman dövize ba─čl─▒. Bu nedenle çokça kez batma tehlikesi geçirdim. Sürdürülebilir bir i┼č için maliyetinizi en az 3 ile çarpman─▒z─▒ öneririm. Her sat─▒┼č─▒n görünür ve görünmez kargo, depo, iade, pos, ambalaj gibi giderleri bulunuyor.

Ay─▒pl─▒ mal satmad─▒─č─▒n─▒z─▒ ve maliyeti üç ile çarpaca─č─▒n─▒z─▒ dü┼čünecek olursak muhtemelen fiyatlar─▒n─▒z alt kesime de─čil, orta dire─če hitap edecektir. Ne yaz─▒k ki ülkemizde orta gelirli insanlar nüfusun yüzde 9'unu (tam rakam olmayabilir, öyleyse istatistik kurumundan özür dilerim) olu┼čturuyor. Ayn─▒ çevrede bulundu─čumuz için çok gibiyiz gibi geliyor ama de─čiliz. Dünyada da Türkiye’de de K ┼čeklinde toparlanma oluyor. Basitçe, zenginler çabuk toparlan─▒yor, biz yava┼č toparlan─▒yoruz. (Toparlanamad─▒lar).

Ucuz, dandik, trend ürün satan birçok firman─▒n uçtu─čunu gördüm. Pazar─▒ tan─▒mak, mü┼čteriyi tan─▒mak önemli. Kendinizi ait hissetmedi─činiz bir gruba sat─▒┼č yapmak da bir o kadar zor.

3- ─░nternet sitesi

Haz─▒r altyap─▒ sa─člay─▒c─▒larla teknik bilgi sahibi olmadan olu┼čturmak çok kolay. Tasar─▒ma ve h─▒za önem veren bir altyap─▒ seçmenizi öneririm. Gözlerim kan─▒yor, gerçekten baz─▒ sa─člay─▒c─▒lar─▒n ne kadar zevksiz oldu─čuna hala inanam─▒yorum.

 • Alan ad─▒n─▒z─▒ sitenize ba─člayacaks─▒n─▒z.
 • Google Workplace’den kendinize email al─▒n. Hem de Drive’da dosyalar─▒n─▒z─▒ tutabilirsiniz.
 • Google Search Console’a sitenizi arama sonuçlar─▒nda göstermek için kaydolun.
 • Google Analytics’e sitedeki hareketleri analiz etmek için kaydolun.
 • Google Merchant Center’a ürünlerinizin feedini reklamlarda sergilenmeleri için ekleyin.
 • ETB─░S’e kaydolun, devlet baba k─▒zmas─▒n.
 • Çerez kullan─▒m─▒na ili┼čkin bilgilendirme koyun ne olur ne olmaz.
 • Aktif kullanmayacak olsan─▒z da her sosyal medya platformunda profilinizi yarat─▒n. Instagram’da business profile’a geçin.
 • Email yaz─▒l─▒m─▒n─▒ ba─člay─▒n, exit popup ayarlay─▒n.
 • Facebook Business Manager’da Ad Account olu┼čturun, pikseli, Conversion API’yi siteye ba─člay─▒n. Ürün feedinizi aktar─▒n, shopunuzu olu┼čturun. Burada umar─▒m çok ki┼čiyi kaybetmedim:)

4- Dijital pazarlama

Siteyi aç─▒p ürünleri de listelemek sadece i┼čin ba┼člang─▒c─▒. Önünden kimsenin geçmedi─či bir dükkan gibi dü┼čünebiliriz. ─░nsanlar─▒ siteye sokmak için emek ve ço─ču zaman para gerekiyor. Bizdeki ba┼čl─▒ca yöntemler:

Sosyal medya
Facebook/Instagram reklamlar─▒
Google Ads: Search, Display, Youtube
Influencer marketing
Email marketing
SEO ve içerik pazarlama
PR
Fiziksel bir dükkan da açabilirsiniz, pandemi ortas─▒nda marka kurarak yeterince risk almad─▒─č─▒n─▒z─▒ dü┼čünürseniz.

Sosyal medya:

Bu konuyu çok yüzeysel geçece─čim, zaten herkes bir uzman. Bir esteti─činiz olmas─▒, düzenli payla┼č─▒m yapman─▒z, mü┼čterilere yer vermek, falan filan.

Facebook/Instagram reklamlar─▒:

Youtube’daki videolarla ve Twitter’daki expertleri takip ederek kendinizi bu konuda geli┼čtirebilirsiniz. Ya da bir ajansla fahi┼č fiyatlarla çal─▒┼čabilirsiniz. FB-IG reklamlar─▒ yeni kitlelere ula┼čmak için en sürdürülebilir, büyütülebilir, ölçülebilir yol. Mutlaka üzerine dü┼čülmeli.

Markan─▒z─▒ henüz bilmeyenler, sitenizi ziyaret edenler, al─▒┼čveri┼č yapanlar gibi segmentlere ay─▒rarak reklam vermenin inceliklerine dikkat etmek gerekiyor.

Google Ads:

Markan─▒z─▒n ad─▒na brand search reklam─▒na ufak bir günlük bütçe ay─▒rman─▒z─▒ öneririm. Mü┼čterilerimiz genel olarak çok memnun olmas─▒na ra─čmen ek┼čisözlük’te sürekli gömdükleri için en az─▒ndan onun s─▒ralamas─▒n─▒ a┼ča─č─▒ itiyor. E─čer çok aranan, spesifik bir ürününüz yoksa di─čer search reklamlar─▒n─▒ tavsiye etmem. Orada köpekbal─▒klar─▒ var.
Display reklamlar─▒n─▒ sadece retargeting (sitenizde ürün sayfas─▒n─▒ ziyaret eden ki┼čilere gösterilen) olarak kullanman─▒z─▒ öneririm.
Youtube için de henüz erken. Marka hikayesini anlatan bir video haz─▒rlam─▒┼čsan─▒z olabilir ama marka bilinirli─činden çok getiri-götürü daha önemli. Bu a┼čamada, hatta uzun bir süre, harcad─▒─č─▒n─▒z paran─▒n direk sat─▒┼ča dönmesi öncelik yoksa nefesiniz kesilir. Bo─čulursunuz.

Influencer marketing:

─░┼čte herkesin en sevdi─či ve en nefret etti─či insanlar. Özellikle ilk ç─▒k─▒┼čta tan─▒nman─▒z için en etkili yollardan biri. Kendini “ben influencer’─▒m” diye tan─▒tmayan, markan─▒za uygun, hedef kitlenizle örtü┼čen ki┼čilerle çal─▒┼čmak do─črusu. Influencer aleminde gidi┼čat yapmac─▒k, süper mutlu görünen tiplerden kendini oldu─ču gibi gösteren, samimi, gerçek kesitler sunanlara do─čru. Ama belki de gitmez, iki ┼čey sonsuz, biliyorsunuz.

Hiçbir zaman ürününüz giyildi─činde do─črudan birçok sat─▒┼č gelecek diye dü┼čünmeyin. ─░┼č plan─▒n─▒ buna göre kurmak hata olur. Geri dönü┼člere bak─▒p her ay birlikte çal─▒┼čmaktan zevk ald─▒─č─▒n─▒z ki┼čilere gönderimler yapabilirsiniz.

Bütçeli çal─▒┼čmak ise farkl─▒ bir uzmanl─▒─č─▒ gerektiriyor. Para verip sadece ürününüzü giydirmek ço─ču zaman paray─▒ çöpe atmak olacakt─▒r. Üretilen içeri─či al─▒p hem influencer hem de kendi kanallar─▒n─▒zdan promote ederseniz ortaya karl─▒ bir i┼č birli─či ç─▒kabilir.

Email marketing:

Bu o kadar önemli ama o kadar ihmal edilen bir konu ki. Email toplamak bir zorunluluk. Email listesi bir ┼čirketin en önemli assetlerinden biri. Mü┼čterilere an─▒nda ve bedava ula┼čman─▒n bir yolu. Sa─čl─▒kl─▒ bir markan─▒n sat─▒┼člar─▒n─▒n en az─▒ndan yüzde 30'u emailden gelmeli. Welcome series, cart abandonment, browse abandonment, winback series gibi otomasyonlar ayarlan─▒p her hafta bir kez mutlaka email kampanyas─▒ göndereylene.

Uyar─▒: May─▒s (2021) ay─▒nda email listelerinin ─░YS ile güncel tutulmas─▒ zorunluluk haline geliyor. Entegratör veya arac─▒ firmalar incelenip karar verilmeli.

SEO ve içerik pazarlama:

SEO konusundaki tavsiyem temel konulara dikkat edilmesi (resim adland─▒rmalar─▒, alt tag, meta tag, url yap─▒s─▒, resim boyutu, site h─▒z─▒) ve içerik pazarlaman─▒z─▒n SEO’nuz olmas─▒. ─░çerik pazarlamas─▒na sitedeki hakk─▒m─▒zda, hikayemiz sayfalar─▒, ürün anlat─▒mlar─▒, bloglar giriyor.

Bu saatten sonra bir blog olu┼čturmay─▒ tavsiye etmiyorum, çünkü zibilyon kadar yaz─▒ internette bulunuyor. Ayn─▒ konular─▒n yüzeysel ┼čekilde tekrar i┼členmesi kimsenin ilgisini çekmeyecektir. Art─▒k kimse hiçbir ┼čeyi okumuyor bile.

Yarat─▒c─▒ baz─▒ i┼čler, röportajlar, videolar, mini çekimler olabilir. Bu arada stüdyo çekimi yapmak pahal─▒ i┼č. Manken, foto─črafç─▒, stüdyo, saç, makyaj, stilist derken a─člat─▒r.

PR:

Yaz─▒l─▒ bas─▒n─▒n neredeyse ölmesiyle beraber PR, iki ┼čeye evrimle┼čti: Influencerlara ürün göndermek ve dizilerde ürün giydirmek. Ara ara “┼ču dizide tayt─▒m─▒ giydiler, stoklar─▒m tükendi” gibi hikayeler duyuyoruz. Bizde yurt d─▒┼č─▒ndaki gibi haber ç─▒k─▒labilecek siteler, bloglar pek yok, olsa PR’─▒n etkisi çok artard─▒.

5- Operasyon

─░lk ba┼člarda hacim azken ekipçene kargo, paket, mü┼čteri i┼čleri imece usulü yap─▒labilir ama ne kadar erken otomasyona al─▒n─▒rsa o kadar iyi. Entegrasyonlarla her ┼čeyi birbirine ba─člay─▒n. Bizim ürünler anla┼čmal─▒ depomuzda durur. Sipari┼č onlara dü┼čer. Onlar paketler, kargoya teslim eder. Efatura otomatik yaz─▒l─▒r, mü┼čteriye gönderilir. Hayat bu i┼čleri manuel yapmak için çok k─▒sa.

En iyi ya da en kötü kargo firmas─▒ diye bir ┼čey yok. Hepsi ayn─▒ insan havuzuyla çal─▒┼č─▒yor. A┼ča─č─▒ yukar─▒ hepsinden ayn─▒ hizmeti al─▒yorsunuz. Hepsi iyinin alt─▒. Son dönemde fiyatlar da epey yükseldi.

─░adeler en büyük gizli maliyet. Ayr─▒ca çok da sinir bozucu. Pandemi döneminde iadeler yüzdesel olarak artmas─▒na ra─čmen hala Avrupa ve Amerika’ya göre burada daha az oranda iade oluyor. Ma─čazalar─▒na “─░ade/De─či┼čim Yoktur” yazan tipler var. Öyle bir dünya yok. 14 güne kadar iade etmek tüketicinin kanuni hakk─▒.

Paketleme tabii önemli. Kargo po┼četi üretmenin minimumlar─▒ çok fazla. ─░lk ba┼čta girmeyin bence, zaten i─črenç plastik ┼čeyler. Ka─č─▒t, kraft çözümlerle yarat─▒c─▒ bir ┼čeyler ortaya ç─▒kartabilirsiniz. Mü┼čteriye minik notlar gönül al─▒r, s─▒cak hissettirir.

6- Mü┼čteri ili┼čkileri

Buras─▒ çok mühim. ─░yi hizmet vermeden ba┼čar─▒l─▒ olma ┼čans─▒n─▒z yok. Hepimiz iyi insanlar─▒z, yard─▒msever olmal─▒y─▒z. Binbir çe┼čit sorun ç─▒kacak. Kargosu bir gün gecikse k─▒yamet ç─▒karanlar da olacak markan─▒z─▒ sahiplenip amigolu─čunuzu yapacak olanlar da. ─░ade ve de─či┼čimleri sorunsuz gerçekle┼čtirin. Mü┼čteri haks─▒z olsa da bo┼čverin. Elinizden geleni yap─▒n ama herkesi mutlu edemeyece─činizi de bilin. Her marka kurucusu mü┼čterilerden gelen yorumlar─▒ takip etmeli ama i┼čler büyümeye ba┼člad─▒─č─▒nda ilk takviyeyi bu alana yapmal─▒s─▒n─▒z.

7- Finans ve muhasebe

Haha, geldik herkesin bay─▒ld─▒─č─▒ konuya. K─▒saca özetleyeyim: Kâr ve nakit ak─▒┼č─▒.

Para kazanmak için kar etmeniz laz─▒m. ─░lk günden kâr etmeniz beklenmiyor ama uzun süre kâr etmezseniz batars─▒n─▒z. Kar ediyor olsan─▒z bile nakit ak─▒┼č─▒n─▒ ayarlayamazsan─▒z, faturalar─▒n─▒z─▒ ödeyemezsiniz, batars─▒n─▒z. Bu nedenle de─či┼čken ve sabit giderleri iyi takip etmek laz─▒m.

De─či┼čken giderler: Sat─▒┼č─▒n─▒za do─črudan ba─čl─▒ giderler (kargo, pos, CoGS…)
Sabit giderler: Sat─▒┼člar─▒n─▒za kel alaka giderler (ofis, çal─▒┼čan, do─čalgaz…)

Gelir-gider ve nakit ak─▒┼č─▒ tablosu ┼čablonu bulun her hafta doldurun. Mali mü┼čaviriniz yol gösterir ama ön muhasebenize bakmaz. Onu siz yapacaks─▒n─▒z. Bir bulut çözümü ile giderlerinizi rahatça takip edebilirsiniz.

Genelde üretim için pe┼čin paraya ihtiyac─▒n─▒z olur. Reklamlar verimli hale gelene kadar pe┼čin paraya ihtiyac─▒n─▒z olur. Ürünlerinizi çok iyi satarsan─▒z, tekrar üretim yapmak için daha çok paraya ihtiyac─▒n─▒z olur. Çekim yapmak istersiniz, dünyan─▒n paras─▒. Video? Üff. Bu nedenle sermayeye ula┼čabiliyor olmak kritik. Para dü┼čündü─čünüzden h─▒zl─▒ tükenir.

8- ─░┼če al─▒m ve ekip

Ça─č─▒m─▒z─▒n vebas─▒ burnout. Yaln─▒zl─▒─ča, depresyona gömülmemek laz─▒m. Ne kadar kaliteli yard─▒m al─▒rsan─▒z i┼čler o kadar çiçek açar, meyve verir, ye┼čillenir. Her ┼čeyi tek ba┼č─▒na yapmaya çal─▒┼čmak bir süre kabul edilebilir ancak geli┼čimin önündeki engel siz olmaya ba┼člad─▒─č─▒n─▒zda harekete geçmek laz─▒m. Savundu─čunuz de─čerlere inanan i┼č arkada┼člar─▒yla çal─▒┼čmak çok güzel bir his.

9- Yurt d─▒┼č─▒

Herkesin hedefi bir gün yurt d─▒┼č─▒na aç─▒lmak olmal─▒. Burada al─▒m gücü dü┼čük, d─▒┼čar─▒da yüksek. Burada hedef kitle dar, d─▒┼čarda geni┼č. Veya;

─░ngiltere sat─▒┼č fiyat─▒n = Türkiye sat─▒┼č fiyat─▒ x 3

Devletin harika te┼čvikleri var. En kolay yolu e-ihracat. En do─čru yolu ise yurt d─▒┼č─▒nda ┼čirket kurup orada bir depoya ürünleri yerle┼čtirmek. E-ihracatta birçok ┼čirket paketleri numune olarak gönderiyor, riskli i┼čler. Bu konularda riski sevmiyorum. Ayr─▒ca iade gelen paketleri de gümrü─če hediye olarak b─▒rakmaya haz─▒r olun.

SONUÇ

Marka kurmak emek, bilgi, sab─▒r isteyen bir süreç. Mü┼čterinin güvenini kazanmak zaman al─▒r. Overnight success hikayelerine çok nadir rastlan─▒yor. Ben yedi y─▒lda çok batma tehlikesi ya┼čad─▒m, sürekli bir krizler ya┼čand─▒. Yaz─▒mda yazd─▒klar─▒m─▒ göz önünde bulundurup bu yola girmek istiyorsan─▒z, size çok sayg─▒ duyuyorum. Toplumun ve ekonominin yaratan insanlara ihtiyac─▒ var. Bu i┼č olmaz diyen çok ki┼či ç─▒kacakt─▒r. Belki bu yaz─▒ da o havay─▒ vermi┼č olabilir. Kimsenin size engel olmas─▒na izin vermeyin.

Kategoriler: Giri┼čimicilik Dijital Pazarlama
 • Payla┼č: